Tom 1. (160 stron, cena detaliczna: 49,00 zł).
Tom 2 (200 stron, cena detaliczna: 49,00 zł).
Tom 1. i 2.: cena detaliczna 89,00 zł.
Wydawnictwo: Integracja Jan Przewoźnik, Gorzów Wielkopolski 2023
Autor, Jan Przewoźnik, jest mistrzem międzynarodowym,To nie są książki do biernego przeczytania!
Można się przy nich solidnie potrudzić,
łamiąc przy tym swoje stereotypy i przyzwyczajenia.
Testy zawierają po 120 zadań o wzrastającym stopniu trudności,
rozwijają umiejętność kreatywnego myślenia w szachach,
uczą odnajdywania zaskakujących rozwiązań na szachownicy.
Tom 1. zawiera przykłady z ubiegłego, a tom 2. z obecnego wieku.
Spisy treści ustalone są wg jednolitego schematu, umożliwiającego porównanie poziomu wykonania:
Fantazja w szachach nigdy nie zaginie. Zawsze będą w tej dziedzinie twórcy, zdolni w niekonwencjonalny sposób rozwiązywać pojawiające się na szachownicy problemy, wywołując zachwyt u postronnych i znających się na rzeczy obserwatorów. Gdyż taka twórczość leży w samej naturze szachów. Chcemy tego czy nie, ale w naszym szachowym świecie, pośród tabel turniejowych, punktów rankingowych, klasyfikacji, norm, poczesne miejsce znajduje to co niemierzalne, trudno uchwytne, co estetyczne, artystyczne, prawdziwie kreatywne.
Nasza twórczość. Aby wprowadzić ją na coraz to wyższe poziomy pilnie studiujemy teorię debiutów, gry środkowej i końcowej, badamy niezliczoną ilość typowych pozycji, staramy się wyuczyć i zapamiętać jak najwięcej ogólnych zasad, poznajemy partie arcymistrzów.
Naśladownictwo jest pożądane w procesie nabywania wiedzy szachowej. Jest także bliskie naszej naturze i wszechobecne w życiu. Ale nie po to czynimy wszystkie te pożyteczne rzeczy, rozwijające nasz umysł, aby tylko powielać dawno ustalone schematy, powtarzać wyświechtane wzory gry na szachownicy. Wymaga się od nas kreatywności! Oryginalnego podejścia do powtarzających się problemów, ale i umiejętności stawiania nowych! Wiele miejsca poświęca się w podręcznikach szachowych problemom o technicznym charakterze. Mówi się dużo o izolowanych pionkach, wiszącym centrum, dominacji pary gońców, dobrych i złych skoczach. Wnioski się uogólnia. Tak mało jednak pisze się o... wyjątkach od reguł. O paradoksach!
W tej książce podejmuję właśnie ten zaniedbany nieco temat. Gdy dobierałem zestaw zadań, pociągały mnie szczególnie te pozycje, w których szachistka lub szachista poszukują rozwiązań głębiej ukrytych, w których możliwe do wyboru kreatywne plany są ukryte w cieniu, wywołanym przez typowe, schematyczne wzory postępowania. A końcowy efekt, właściwe rozwiązanie, w pierwszej chwili wydawało się zbyt nieprawdopodobne, aby mogło być prawdziwe. Stąd trudno je było przewidzieć.
(ze Wstępu)
Książka traktuje szachy jako lustro,
w którym widać sposoby myślenia człowieka.
Autorzy wskazują na partie i studia problemowe
jako wyjątkowe narzędzie do zastosowania w edukacji.
Przedstawiony materiał służy doskonaleniu postawy odkrywcy
i daje sposobność ćwiczenia samodzielności na tej drodze do celu.
Zbiór artykułów z historii i psychologii szachów.
Książka „Szachy w ujęciu historycznym i psychologicznym” jest spojrzeniem na królewską grę z perspektywy historyka i psychologa. Współautorzy niezależnie od siebie przez lata pisali o szachach, kierowani wewnętrznym imperatywem, że szachom warto poświęcać czas i wysiłki, że szachy warto badać, że o szachach trzeba pisać. Z tego wieloletniego pisania i publikacji w różnych czasopismach, książkach, oraz na stronach w Internecie zebrali tak obszerny materiał, że podjęli decyzję o jego udostępnieniu Czytelnikom w jednej zwartej monografii.
Publikacja jest przeznaczona i najprawdopodobniej będzie pomocna dla przedstawicieli różnych grup odbiorców. I tak: naukowcy otrzymują możliwość znalezienia tu inspiracji do dalszych, pogłębionych lub rozszerzonych badań; psychologowie sportu, instruktorzy i trenerzy będą mieli liczne okazje do rozbudowania warsztatu szkoleniowego z korzyścią dla swoich klientów i uczniów; natomiast liczne grono szachistów może wzmocnić efekty treningowe w oparciu o zbadanie nowych obszarów, metod i koncepcji.
Autorzy zdają sobie sprawę, że publikacja trafia na rynek w okresie wzrostu zainteresowania szachami jako źródła pożytecznej intelektualnej rozrywki, ale także udokumentowanego narzędzia wspierającego edukację młodych ludzi.
Postrzegają swoją pracę jako wkład w budowę stale rozszerzającego się programu „Edukacji przez szachy w szkole”.
Kultowa Blokada wybitnego Arona Nimzowitscha po raz pierwszy w języku polskim w całkowicie wyjątkowej i unikatowej formie - w jednej książce połączone zostały dwie pozycje: wspomniana powyżej znana już Blokada oraz całkowita nowość pod tytułem Współczesne traktowanie blokady autorstwa mistrza Polski, Jana Przewoźnika.
Zjawisko blokady pojawia się prawie w każdej partii. Pomimo ważności tego zagadnienia, relatywnie mało jest opracowań na ten temat. Z jednej strony w grze ważna jest aktywizacja własnych figur na szachownicy, z drugiej - ograniczenie tej aktywności u przeciwnika. Tego tak naprawdę dotyczy technika blokady - aktywizacji i ograniczania. Dlaczego warto ją opanować w drodze do szachowego doskonalenia.
Spis treści:
Przedmowa
Blokada - Aron Nimzowitsch
Współczesne traktowanie blokady - Jan Przewoźnik
Typowe idee blokady w różnych debiutach. Obrona Czigorina
Obrona Królewsko-Indyjska
Gambit Hetmański, Obrona Słowiańska
Obrona Ben-Oni
Obrona Sycylijska
Obrona Francuska
Dynamika związana z blokadą
Blok Alechina
Zakończenie
We wspomnieniach skoncentrowaliśmy się na latach sześćdziesiątych-dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i patrzyliśmy na życie szachowe z perspektywy naszego klubu Startu Katowice, stąd też nie tworzymy kompletnego obrazu życia szachowego na Śląsku w tym okresie. Ta książka to swobodna wyprawa w przeszłość, ku pierwszym wspomnieniom, jakie podsuwa nam pamięć lat młodzieńczych poświęconych szachom.
Gorzów Wielkopolski 2013 (dodruk)
248 stron
Cena: 44,00 zł
Autorzy:
Drodzy Czytelnicy! Jeśli to prawda, że dowcipy kwiaciarek są cięte, górnicy preferują czarny humor, kawały pilotów bywają odlotowe, a kucharze opowiadają czasami żarty niesmaczne, to jakie mogą być anegdoty szachistów? Na to pytanie odpowiecie sobie Państwo po lekturze tej książki. Jeśli nasunie się wniosek, że twórczość szachistów ma coś wspólnego z anegdotami grabarzy, to w ramach rekompensaty dajemy jeszcze dwanaście niemalże anegdotycznych zadań do rozwiązania, poszerzających granice wyobraźni szachowej. Wierzymy jednak, że tych kilkaset historii wprawi Państwa w dobry humor i zadumę nad pokrętnymi losami homo ludens, czyli człowieka bawiącego się. Zapraszamy do przejrzenia się w lustrze – na tle własnych pasji, emocji, ambicji. Humor to ważna sprawa w naszym życiu!
Zapraszamy zatem do swoistej śmiechoterapii, połączonej z zadumą nad ludźmi,
dla których szachy to coś więcej, niż gra – to życie. Niezależnie od tego, czy potrafią Państwo grać w szachy, czy nie, to wierzymy, że dzięki dawce humoru tu zawartego, zapewnicie sobie Państwo dobry nastrój, a także: zwiększenie liczby i aktywności limfocytów T i naturalnych zabójców komórek żernych, zwiększenie poziomu interferonu – białka wyzwalającego reakcję obronną przed wirusami, wzrost immunoglobuliny A, antyciała, które walczy z infekcjami górnych dróg oddechowych, zwiększenie liczby immunoglobulin G i M, które pomagają zwalczać inne infekcje, zwiększenie wydzielania się endorfin. Wiemy też, że po przeczytaniu tej książki organizm, w tym mózg, będzie dzięki śmiechowi lepiej dotleniony, szachista gotowy do rozegrania swoich nieśmiertelnych partii, a niegrający w szachy zaopatrzony w niezbędną wiedzę o pasjonatach. Dawkujcie Państwo lekarstwo partiami (szachowymi też), zwyczajne ruchy przeplatajcie śmiechem.
Książki można zamawiać pod adresem:
Jan Przewoźnik
jp@janprzewoznik.plDo podanych cen dodane będą koszty przesyłki.